• Slider Image

Historie

Historie

Budova, ve které sídlí Svatováclavský restaurant, byla postavena v letech 1884–1885 podle návrhu předního odborníka na výstavbu pošt v Rakousko-Uhersku, architekta Friedricha Setze v jednotném neorenesančním slohu. Po postavení tzv. hlavní olomoucké pošty byla do téže budovy umístěna i první telefonní centrála. Pro novou, značně rozšířenou telefonní ústřednu byla v roce 1922 budova hlavní pošty nastavěna o jedno patro, čímž budova ztratila typickou atiku s věžovým zakončením a hodinami.

Budova v neorenesančním stylu si i přes mnohé přestavby v průběhu 20. století zachovala mnohé původní detaily, z nichž nejvýraznější jsou dvě alegorické sochy na průčelí v prvním patře budovy. Sochy neznámého autora mají symbolizovat poštovnictví a telegrafii, což dokazují i jejich atributy, mimo jiné caduceus (symbol přenosu informací), dopisy, poštovní svitek, telegrafní sloup, okřídlené kolo, ale také symboly postiliónské trubky a elektrických výbojů ve dvou kartuších pod sochami.

Poštovní budova lemuje spolu s Knihovnou města Olomouce a kostelem sv. Kláry, dnes Vlastivědným muzeem, trojhranné náměstí Republiky. Na náměstí také najdete budovu bývalých jezuitských kolejí nebo kašnu Tritónů. Mírný kopeček v jižní části náměstí není dílem přírody, ale důsledkem starobylého lidského osídlení na tomto místě.topspyapps.nethttp://zeroblo.com/test1/2017/10/31/instagram-spy-phone-location-tracker-iphone-spy-app/